Stredná škola - edukačný portál, Ing.Peter Margetín

  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
  • default color
  • red color
  • green color
Edukačný portál

"Čo ťa nezabije to ťa zocelí, múdry človek sa učí z každej prehry, nehanbi sa učiť na chybách vlastných"

Home Grafik digitálnych médií Fotografia Rozdelenie fotoaparátov
Rozdelenie fotoaparátov
Written by   

 

Na trhu sú v ponuke desiatky, ak nie stovky rôznych modelov fotoaparátov. Rozdeliť ich môžeme do niekoľkých kategórií podľa konštrukcie a funkčnej výbavy.

Kompaktné fotoaparáty sú jednoznačne najrozšírenejšie, pretože sú určené pre najširšie nenáročné použitie. Početnú skupinu ich užívateľov fotografovanie vlastne ani nezaujíma, len chcú mať nejaké fotografie a krátke videá na pamiatku.

Ultrazoomy - kedysi veľmi populárny ekvivalent k drahým zrkadlovkám. Dnes sú na ústupe. Na prvý pohľad dobre vybavené fotoaparáty sú v skutočnosti veľmi obmedzené použitím malého snímača. Takýto prístroj je určený pokročilejším užívateľom, ktorí sa chcú intenzívnejšie venovať fotografovaniu, väčšinou ich ale neuspokojí obrazová kvalita a rýchlosť reakcií fotoaparátu.

Mirrorless fotoaparáty sú novou kategóriou spájajúcou výhody kompaktov/ultrazoomov s obrazovou kvalitou zrkadloviek, naviac s možnosťou výmeny objektívov.

Digitálne zrkadlovky sú najprepracovanejšie fotografické zariadenia. Spolu s objektívmi, bleskami a iným príslušenstvom tvoria systém, ktorý je možné prispôsobiť snímaniu takmer akéhokoľvek motívu. Žiaden iný systém neponúka toľko kreativity.

 

 
 

Kompakt

Digitálny kompakt je fotoaparát s pevne zabudovaným objektívom. Štandardom je objektív s premenlivou ohniskovou dĺžkou (transfokátor/zoom). Svetlo prechádzajúce objektívom dopadá priamo na snímač. Obraz sa komponuje na LCD paneli, na ktorý zo snímača prenášaný v reálnom čase (Live View). Niektoré modely majú aj optický priehľadový hľadáčik, rovnaký ako mali filmové kompakty. Ten ale zobrazuje len časť fotografovanej scény, naviac neukazuje žiadne informácie a ani to, kde je objektív zaostrený. Naproti tomu LCD displej zobrazuje 100% obraz a aj ďalšie informácie, napr. pomocnú mriežku, histogram, nastavenia fotoaparátu, expozičné údaje. Nevýhodou komponovania pomocou displeja je, že býva horšie čitateľný na priamom slnku a držanie fotoaparátu je menej stabilné, ako keď sa priloží fotoaparát k oku.

Kompakty sa rozdeľujú do niekoľkých kategórií:

 

Jednoduchý kompakt

 

 

 

 
 

Základnú ponuku digitálnych fotoaparátov tvoria jednoduché kompakty. Po konštrukčnej stránke sú podriadené čo najnižšej cene, fotoaparát je prevažne plastový, väčšinou je napájaný tužkovými batériami. Kvalita objektívu a aj spracovanie obrazu je priemerné. Činnosť fotoaparátu je plne automatická len s minimálnou možnosťou zásahu do snímacieho procesu. Túto kategóriu prístrojov postupne nahrádzajú fotoaparáty zabudované do mobilných telefónov.

 

Štýlový kompakt

 

 

 

 
 

Po stránke funkčnosti je podobný jednoduchému kompaktu. Konštrukčne je ale kvalitnejší. Telo prístroja je vyhotovené z kovu, napájanie je zabezpečené dobíjateľným akumulátorom. Kvalita optiky a aj spracovania je vyššia. Prihliada sa aj na atraktívny dizajn. Sú to najpredávanejšie kompaktné prístroje. Štýlové, kvalitné, s jednoduchou obsluhou. V ponuke sú dokonca aj modely s pomerne veľkým rozsahom objektívu.

 

Outdoorový kompakt

 

 

 

 
 

Niektoré kompakty sú vyhotovené tak, aby boli vodotesné alebo nárazuvzdorné. Funkčne sa nijako neodlišujú od bežných kompaktov, ale sú vyhotovené z pevnejších materiálov a sú kompletne pretesnené. S niektorými modelmi je možné potápať sa až do hĺbky 10 m. Takéto vyhotovenie je ideálne na cestovanie k moru, pri športovaní... Rovnaké benefity ako u štýlových kompaktov, naviac s robustným spracovaním. Takýto prístroj si zoberiete všade a nemusíte sa ani báť dať ho do rúk deťom.

 

Pokročilý kompakt

 

 

 

 

 

 

 

Najvyššia trieda kompaktov sa vyznačuje nielen najlepším spracovaním, ale aj pokročilými expozičnými režimami, známymi zo zrkadloviek. Častokrát umožňujú použitie predsádok a filtrov, prípadne externého blesku. Oproti bežným kompaktom sú ale väčšie. Určené sú pre náročných užívateľov. Kupujú ich aj užívatelia zrkadloviek ako doplnkový fotoaparát. Ak z akýchkoľvek dôvodov nechcete zrkadlovku, ale od fotoaparátu vyžadujete maximum funkcií, je to prístroj pre vás.

 

Pre

·         Vo všeobecnosti sa kompakty vyznačujú malými rozmermi, jednoduchou obsluhou a priaznivou cenou. Dobre zvládajú fotografovanie statických objektov za pekného počasia.

·         Väčšinou dobre zvládajú snímanie detailných záberov (makro).

·         K vybraným modelom je možnosť dokúpiť cenovo prijateľné podvodné puzdro, chrániace prístroj až do hĺbky 40m.

·         video

Proti

·         Kompakty sú osadené snímačmi s malými rozmermi. Preto za horších svetelných podmienok produkujú na fotografiách veľa šumu. Pri nastavení na vyššiu citlivosť je kvalita fotografií podpriemerná, niekedy sú takmer nepoužiteľné. Problém je aj s malým dosahom vstavaného blesku. Preto musíte počítať s tým, že v horšie osvetlených priestoroch bude fotografovanie problematické.

·         Spôsob zaostrovania im neumožňuje fotografovať akčnejšie zábery. Automatické zaostrovanie nedokáže sledovať pohybujúce sa objekty a aj oneskorenie spúšte prispieva k tomu, že odfotografovať behajúce deti, zvieratá či idúce auto v ten správny okamih je takmer nemožné.

·         Žiadne alebo len obmedzené možnosti použiť rozširujúce príslušenstvo

 

Ultrazoom

Vo svojej podstate je to pokročilý kompaktný fotoaparát, ktorý má však inú ergonómiu, bližšiu digitálnej zrkadlovke. Naviac je osadený výkonným objektívom s veľkým rozsahom a elektronickým hľadáčikom. Keďže sa až tak nehľadí na minimálne rozmery, býva niekedy displej výklopný, prípadne aj otočný.

Svetlo prechádzajúce cez objektív dopadá priamo na snímač. Obraz sa komponuje na hlavnom LCD displeji (rovnako ako na kompakte) alebo na sekundárnom displeji umiestnenom v hľadáčiku. Práca so elektronickým hľadáčikom viac pripomína "pravú" zrkadlovku, aj keď sa obraz v elektronickom hľadáčiku tomu optickému nevyrovná. Má zatiaľ nedostatočné rozlíšenie.

Pokrytie obidvoch displejov je 100% a nechýbajú ani pomocné údaje o expozícii, nastaveniach a pod.

 

 
 

Ultrazoomy disponujú pokročilými expozičnými režimami a podrobným nastavením snímacích parametrov. Takmer každý umožňuje pripojenie predsádok a filtrov, niektoré aj externého blesku. Vhodné sú ako rodinný fotoaparát pre pokročilejších užívateľov, pričom obsluhu zvládnu aj začiatočníci. Rozmery menšie než u zrkadlovky v spojení s výkonným objektívom ho predurčujú pre cestovateľov. Aj keď sa podľa parametrov objektívu, množstva funkcií a vysokého rozlíšenia javí ako univerzálny fotoaparát, v skutočnosti ťažšie zvláda akčnejšie zábery a snímanie za horšieho osvetlenia.

 

Pre

·         široký rozsah objektívu pri relatívne kompaktných rozmeroch láka množstvo fotografov, ktorý by si inak možno zvolili zrkadlovku

·         pokročilé funkcie a expozičné režimy

·         dobré makro

·         video

·         možnosť použitia doplnkového príslušenstva

Proti

·         Podobne ako u kompaktov je hlavným nedostatkom fyzická veľkosť snímača a s tým spojená horšia kvalita fotografií pri vyššom ISO. Rovnako aj rýchlosť zaostrovania a odozva spúšte robia akčné fotografovanie problematickým. Toto sú najväčšie nedostatky tejto koncepcie.

·         Drahé a nepraktické predsádky

·         Príliš veľký rozsah objektívu núti výrobcov ku kvalitatívnym kompromisom.

·         Malý snímač má dôsledkom použitia krátkych ohniskových vzdialeností veľkú hĺbku ostrosti a fotograf tak nemá možnosť ju kreatívne využiť.

 

Hybridný fotoaparát (mirrorless)

Nová kategória fotoaparátov, ktorá vypĺňa medzeru medzi zrkadlovkami a ultrazoomami. Na jednoznačnom názve sa zatiaľ výrobcovia a ani užívatelia nedohodli. Svojou stavbou sa podobajú na ultrazoomy a pokročilé kompakty, ale sú osadené väčšími snímačmi a umožňujú vymieňať objektívy. Z kategórie ultrazoomov ťaží prepracované zaostrovanie Live View (cez displej alebo elektronický hľadáčik), kvalitné video. Keďže fotoaparát tejto triedy nemá pred snímačom zrkadlo, môže byť menší a aj tichší. Objektívy pre tieto fotoaparáty sú kompaktnejšie a ľahšie ako u zrkadloviek. Systém príslušenstva je ale menší. V priamom porovnaní kvality obrazového výstupu vyhrávajú zrkadlovky, ktoré ponúkajú aj vyššiu rýchlosť ostrenia. Hybridné fotoaparáty majú však rádovo lepší obrazový výstup oproti kompaktom a ultrazoomom, porovnateľný z amatérskymi zrkadlovkami a aj rýchlosť ostrenia je vyššia a umožňuje snímať aj akčnejšie zábery.

Mirrorless si môžeme konštrukčne predstaviť ako pokročilý kompakt alebo ultrazoom s možnosťou výmeny objektívu. Svetlo teda prechádza objektívom priamo na snímač, z ktorého sa obraz prenáša na LCD displej alebo do elektronického hľadáčika.

 

 

 

 
 

Pre

·         lepší obrazový výstup než u ultrazoomov, pri zachovaní kompaktných rozmerov

·         dobrá rýchlosť zaostrovania napriek tomu, že funguje v režime Live View

·         systém výmenných objektívov, externé blesky

·         kvalitný videorežim

·         kompaktnejšie rozmery oproti zrkadlovkám

·         pri prechode z kompaktu je ovládanie užívateľovi bližšie, než u zrkadlovky

Proti

·         nedosahuje úplne možnosti zrkadloviek. Ponuka príslušenstva je menšia. Horšia je ergonómia. V ponuke nie sú profesionálne fotoaparáty a objektívy. Zrkadlovky sú rýchlejšie, komponovaniu cez hľadáčik s matnicou sa zatiaľ systém s použitím LCD zobrazovača nevyrovná.

·         väčší rozsah objektívu a makro obľúbené u ultrazoomov nie sú súčasťou štandardnej výbavy

 

Zrkadlovka

Zrkadlovka nie je len samotný fotoaparát. Jedná sa o ucelený systém fotoaparátu, objektívov, bleskov a iného príslušenstva. Široká ponuka umožňuje prispôsobiť výbavu konkrétnym požiadavkám fotografa.

Zrkadlovka prináša najlepší obrazový výstup zo všetkých spomínaných kategórií fotoaparátov. Najlepšie si poradí pri snímaní za nízkej hladiny osvetlenia. Dosahuje aj najvyššiu rýchlosť zaostrovania a odozva spúšte je takmer okamžitá.

V ponuke sú fotoaparáty pre začiatočníkov, ktoré sa ovládajú takmer rovnako jednoducho ako kompakty. Ak však užívateľove nároky na funkčnosť a kvalitu vzrastú, môže siahnuť po vyššom modeli alebo doplniť výbavu o ďalšie objektívy, či blesk.

Najväčšou prekážkou pre ešte väčšie rozšírenie zrkadloviek aj medzi bežnými užívateľmi sú tak skôr väčšie rozmery a vyššia cena, ako náročnosť na obsluhu.

 

Široké portfólio modelov a príslušenstva robí z digitálnej zrkadlovky najuniverzálnejší systém.

 

 

 

Názov zrkadlovka, správnejšie jednooká zrkadlovka, je daný technickou konštrukciou prenosu obrazu do hľadáčika. Obraz je cez objektív prenášaný do hľadáčika odrazom od zrkadla, premietne sa na matnicu a odtiaľ prechádza cez sklenený pentagonálny alebo zrkadlový hranol a okulár, cez ktorý ho pozoruje fotograf.

Aby mohol byť obraz zaznamenaný, musí sa počas expozície zrkadlo zdvihnúť a otvoriť sa závierka. Až potom prejde svetlo z objektívu na snímač. Po ukončení expozície sa závierka zatvorí a zrkadlo sklopí. Počas expozície nie je obraz prenášaný do hľadáčiku.

Väčšina zrkadloviek disponuje režimom Live View, kedy fungujú podobne ako kompaktné fotoaparáty. V tomto režime je trvale zrkadlo zdvihnuté a závierka otvorená. Svetlo dopadá na snímač, z ktorého je obraz prenášaný na LCD displej. Počas expozície sa musí zrkadlo najprv sklopiť a závierka zatvoriť a až potom môže byť obraz štandardne nasnímaný.

Nevýhodou Live View snímania je veľmi pomalé zaostrovanie a oneskorenie spúšte, dané nutnosťou dvojitého sklápania zrkadla. Naviac je energeticky náročné a dochádza k prehrievaniu snímača a tým aj k zvyšovaniu šumu na obraze.

 

 

 

Rez digitálnou zrkadlovkou Canon EOS 500D.

 

 

Digitálne zrkadlovky sa rozdeľujú podľa veľkosti snímača. Čím väčší snímač, tým vyššia obrazová kvalita ale aj náročnosť na kvalitu objektívov. Najmenší snímač používajú zrkadlovky systému 4/3, najrozšírenejšie sú fotoaparáty so snímačom veľkosti APS-C, Canon má v ponuke aj model so snímačom APS-H. Vrchol komerčne dostupných zrkadloviek tvoria modely s Full Frame snímačom.

Pre najvyššie profesionálne nasadenie sú určené tzv. strednoformátové digitálne zrkadlovky.

Digitálne zrkadlovky sa rozdeľujú do niekoľkých tried, podľa výbavy, technických parametrov, konštrukcie a použitia:

 

Low entry zrkadlovky

 

 

Čo najmenší, najľahší, jednoduchý na obsluhu a čo najlacnejší. Taký je fotoaparát z triedy Low entry.

 

Vstupné modely určené pre prvý kontakt so svetom zrkadloviek. Horšia ergonómia ovládania a držania je podriadená čo najmenším rozmerom a najnižšej hmotnosti. Oproti vyšším modelom tu chýbajú niektoré funkcie a aj parametre sú slabšie, výbava je jednoducho limitovaná nízkou cenou. Obsluha je podobná skôr pokročilým kompaktom a ultrazoomom.

 

Amatérske a pokročilé amatérske zrkadlovky

 

 

Pokročilá amatérska zrkadlovka môže mať príkladnú ergonómiu a bohatú funkčnú výbavu.

Vzhľadom na spracovanie nie je ale určená pre náročné profesionálne nasadenie.

 

Oproti Low entry modelom majú väčšiu výbavu, lepšie parametre a aj lepšiu ergonómiu. Tá ale nie je na úrovni poloprofesionálnych modelov. Tieto prístroje sú určené pre fotografov, ktorí už o fotografovaní niečo vedia, ale nemajú vysoké nároky na parametre a spracovanie fotoaparátu. Chcú mať ale fotoaparát pod kontrolou, dostupné všetky podstatné funkcie, aby mohli fotografovať kreatívne a bez väčších obmedzení.

 

Poloprofesionálne a profesionálne zrkadlovky

 

Minimum kompromisov charakterizuje poloprofesionálne zrkadlovky.

 

Najbohatšia funkčná výbava, špičkové spracovanie, najlepšie parametre. Fotoaparáty pre najnáročnejšie použitie. Telo je vyhotovené z kovu, pretesnené voči prachu a vode. Tvar fotoaparátu, veľkosť a rozloženie ovládacích prvkov je podriadené čo najlepšej ergonómii.

 

 

Strednoformátová digitálna zrkadlovka Hasselblad H3D.

Tento fotoaparát bežne v obchode neuvidíte a môžete hovoriť o šťastí, ak ho niekedy uvidíte naživo.

 

 

Zatriedenie zrkadloviek nie je až také jednoduché, niektoré modely sa nedajú presne zaradiť, ležia niekde na pomedzí kategórií.

Pre

·         široká ponuka modelov pre amatérov, pokročilých a profesionálnych fotografov

·         systém objektívov, bleskov a príslušenstva významne rozširujúci možnosti využitia

·         výborná obrazová kvalita

·         vysoká rýchlosť zaostrovania a celková pohotovosť

·         citlivosť snímača

·         ergonómia ovládania

·         programové a funkčné vybavenie

·         niektoré modely kvalitou videa konkurujú aj profesionálnym filmovým kamerám

Proti

·         väčšie rozmery a hmotnosť, hlavne u profesionálnejšej výbavy

·         setové objektívy u amatérskych modelov väčšinou nezodpovedajú kvalite snímača a aj ich rozsah je nedostačujúci

·         obtiažne snímanie videa

·         v režime Live View pomalé automatické zaostrovanie

·         problém so znečisťovaním snímača a matnice

 

Na záver malé zhrnutie:

 

Kompakt

Ultrazoom

Hybridný fotoaparát (mirrorless)

Zrkadlovka

Malý, šikovný, jednoduchý. Určený pre laickú verejnosť ako typický rodinný prístroj. Hlavným obmedzením je rýchlosť zaostrovania a málo citlivý snímač.

Nájdu sa tu aj vysokokvalitné modely pre pokročilých.

Na prvý pohľad zrkadlovka, v skutočnosti skôr maskovaný výkonný kompakt.

Jeho obmedzením je tiež pomalší autofokus a málo citlivý snímač.

To sú dôvody, prečo radšej zvoliť zrkadlovku. Užívatelia, ktorí sú s možnosťami tohto typu fotoaparátov oboznámení a vyhovujú im, môžu byť však s jeho funkčnosťou spokojní. Tento typ fotoaparátu bude asi postupne vytlačený hybridnými fotoaparátmi, pokaľ doňho výrobcovia nezabudujú väčší snímač.

Táto nová trieda fotoaparátov sa snaží kombinovať kompaktnosť a funkčnosť ultrazoomov s väčším snímačom a výmennými objektívmi, tak ako to poznáme u zrkadloviek.

Oproti ultrazoomom sú rýchlejšie a poskytujú lepší obrazový výstup.

Oproti zrkadlovkám sú menej nápadné a kompaktnejšie.

Systém príslušenstva je však menší.

Zrkadlovka poskytuje fotografovi najväčšie možnosti z hľadiska výberu príslušenstva a aj možnosti snímať rôzne žánre. Daňou za to sú väčšie rozmery a vyššia cena. V ponuke sú modely, ktoré zvládne aj začiatočník, ale aj prístroje pre pokročilých a profesionálov.

Systém príslušenstva poskytuje množstvo objektívov, bleskov a iných doplnkov.

Zrkadlovky si najlepšie poradia so snímaním za zlých svetelných podmienok a snímaním akčných záberov.

Pre tých, ktorí nemajú žiadne fotografické ambície a len občas chcú niečo zdokumentovať a zmieria sa s obmedzeniami danými konštrukciou

Pre tých, ktorí chcú bohatú funkčnú výbavu, objektív s extra veľkým rozsahom a koncepcia zrkadlovky im jednoducho nevyhovuje.

Zmieriť sa musia s obrazovou kvalitou kvalitného kompaktu, vyšším šumom a relatívne pomalým zaostrovaním.

Ani ryba ani rak. To, či sa takéto prístroje na trhu masovejšie uchytia, ukáže čas. Určite to nebude "masovka", ale ak pôjdu ceny dole, mohli by postupne vytlačiť ultrazoomy. Lepšia obrazová kvalita a vyššia rýchlosť ostrenia hovoria pre.

Zrkadlovka môže byť aj pre úplného začiatočníka. Očakáva sa však, že ten bude mať tendenciu kreatívnejšie s fotoaparátom pracovať.

Pre toho, kto to myslí s fotografovaním vážne, je to takmer jediná voľba.

 

 

Každý z konceptov má svoje výhody a nevýhody. Starostlivo zvážte pre a proti. Univerzálny fotoaparát nejestvuje. Preto niektorí náruživejší fotografi vlastnia aj niekoľko rôznych prístrojov pre rôzne použitie.

AK to s fotografiou myslíte len rekreačne pre bežné rodinné použitie, postačuje vám kompakt alebo ultrazoom. Ak ste ale len trochu náročnejší a s fotografovaním to myslíte vážne a je vaším koníčkom, upriamte pozornosť na mirrorless fotoaparáty a hlavne na digitálne zrkadlovky.

 

Zdroj: http://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/vyber-fotoaparatu/rozdelenie-fotoaparatov/

 

 
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat